Kamatos-kamat csodája!
Mi az, hogy kamat?
A kamat egyszerűen fogalmazva a pénz (helyesebben tőke) szolgáltatásainak az ára. A kamat fogalma szorosan összefügg a pénz időértékével. A pénz időértéke legegyszerűbben kifejezve annyit jelent, hogy egy forint "ma" többet ér, mint ugyanez az egy forint "holnap" (a "ma" alatt itt a jelent, míg a "holnap"alatt a jövőt kell érteni), mert a mai forint befektethető és kamatozik. A kamat (helyesebben szólva inkább a hozam) a befektető jutalma azért, hogy tőkéjét lekötve elhalasztja a fogyasztását. Másként kifejezve a befektető ezt a jutalmat azért kapja, mert a mai biztos forintot felváltja egy jövőbeni kockázatos forintra.
"Minden idők legnagyobb matematikai felfedezése a kamatos kamat."
(Albert Einstein)
$ $ $
Egyszer Rothschild bárót arra kérték, nevezze meg a világ hét csodáját. Azt felelte:
"Nem tudom őket felsorolni, de azt biztosan tudom, hogy a világ nyolcadik csodája a kamatos kamat."
A kamat kultúrtörténete:
A kamat kultúrtörténete rendkívül érdekes. Sok társadalomban erkölcsileg megvetették a kamatszedést, sőt törvényileg is tiltották. Esetleg csak egyes más vallásúaknak engedélyezték. Ők meg is gazdagodtak rajta. Ma is vannak ilyen pénzintézetek pl. az iszlám bankok, amelyek nem fizetnek kamatot a betétre. Viszont fizetnek a befektetések után a bank hasznából jutalékot.
Ha nem egy évre adunk kölcsön, hanem több évre, akkor a második évben már nem az eredeti tőkénk kamatozik, hanem az első évben kamattal növelt tőke nő tovább.
A kamatos kamat különlegességét már régen felismerték:
Legszebb ilyen történet a sakk feltalálásához társított legenda.
Az uralkodó, akinek a feltaláló átadta a sakkot, igen elégedett volt. A feltaláló kérhetett bármi. Mire azzal a furcsa kéréssel fordult az uralkodóhoz, hogy csak egy kis búzát kér: a sakktábla első kockájára kér egy szemet, a másikra kettőt, a harmadikra négyet és így tovább. Mi már tudjuk: itt 100%-os kamatot kérünk 64 évre. Nagyon sok búza lett volna ez a kis búza. Pontosan 1.844.674.4073.709.551.615 db szem, ami az egész földgolyót beborítaná 9 mm magasan. A magyarázók szerint a történet üzenete, hogy a sakk értéke felbecsülhetetlen. Az én olvasatomban pedig, hogy a kamatos kamat nagyon abszurd.
A kamatos kamathoz kapcsolódik egy híres történet:
1626-ban az indiánok 24 $ értékű üveggyöngyért eladták Manhattan szigetét a hollandoknak. Pár éve indián szervezetek komolyan gondolkodtak azon, hogy beperlik az államot ezért, a számukra előnytelen szerződésért. De az előzetes jogi vizsgálat során kiderült, hogy ha ezt az összeget, ha csak 6%-os kamatra befektették volna, akkor az azóta eltelt 380 év alatt ez az összeg 24*(1,06)380=99.183.639.918$ lenne. Ez az ár már egyáltalán nem nevezhető előnytelennek. A tanulság az, hogy az indiánok nem olcsón adták el a szigetet, hanem nem tudták jól befektetni az árát
A kamatos kamat működése:
A kamatos kamat szempontjából három tényező számít:
- az idő
- a kamatláb
- és a befektetett összeg
Nézzük meg külön-külön ezeket a tényezőket:
Az idő:
Tegyük fel, hogy 1 millió Ft-ot egy összegben befektet, 12%-os kamat mellett
o 10 év alatt 3 millió Ft
o 20 év alatt 9,5 millió Ft-ja lesz.
Vagy számoljunk évi 500 ezer ft befektetésével évről évre:
o 10 év alatt 9,8 millió Ft
o 20 év alatt 40 millió Ft tőkét eredményez.
Ne felejtse tehát: minél korábban kezd neki, annál kényelmesebben ér célba! Ezért nagyon fontos a gyerekek számára félretenni, és megtanítani őket a takarékoskodás értelmére. Ha gyermekének születésétől kezdve havonta a családi pótlékot 12%-os hozamot hozó részvényalapba fektetné, gyermeke már az iskolák elvégzése után, 25 éves korában 200ezer Ft-os tőkejövedelemre tehetne szert havonta. De ha nem nyúl a pénzéhez, hanem vár 30 éves koráig, akkor a bent lévő összeg 5 év alatt duplázódik.
A kamatláb:
A kamatláb legalább olyan fontos , mint az idő. Az érdekesség kedvéért, nézzük meg, mennyit jelent 1 %?
Évi 500 ezer Ft befektetésével:
o 20 év múlva 12%-os hozammal 40 millió Ft az eredmény,
o 13%-os hozammal 45 millió Ft,
o 14%-os hozammal 51 millió Ft.
Nagyon nem mindegy!
Létezik egy ökölszabály, amivel a kamatos kamat könnyedén kiszámítható:
72-t ossza el a kamatlábbal. Eredményként megkapja azon évek számát, amelyekre szüksége lesz ahhoz, hogy a befektetett tőkéje megduplázódjon.
Például:
72:12=6 vagyis 12%-os hozamnál 6 év alatt duplázódik meg a befektetett tőke. 72: 5=14 vagyis 5%-os hozamnál 14 évre van szükség.
A befektetett összeg:
Elterjedt nézet, hogy csak sok pénzzel lehet még többet csinálni. Nyilvánvaló, hogy a Tőke= idő x pénz egyenlet itt is igaz. Tehát vagy sok pénzem legyen, vagy ha az nincs akkor sok idő szükségeltetik.
Egy kis füstölgés...
Egyszer érdemes lenne kiszámolni, hogy milyen sokba kerül a dohányzás. Mi történne, ha egy fiatal fiú 18 éves korától félretenné azt a 400 Ft-ot, amelyet naponta cigarettára költ?
65 éves korára már 47 éve dohányozna, és összesen 17155 doboz cigaretát szívna el. Ha a cigaretta ára nem változna, mindvégig 400 Ft-ba kerülne, (most ne vegyük figyelembe az inflációt), a 47 év alatt 6 862 000 Ft-ot pöfögtetne el.
Ha a napi 400 Ft-ot 13 %-os kamatra (hozamra) befektetné, 65 évesen már 339 995 336 Ft-os vagyon boldog tulajdonosa lehetne!
Ha a durván 340 milliós vagyon évi 8%-kal kamatozik, az havonta több mint 2 millió Ft. Ugye Önnek sem lenne ellenére, ha ennyi pénz állna havonta a rendelkezésére?
Természetesen nem csak a dohányosok dobnak ki az ablakon vagyonokat.
Felelőtlen nemtörődömség a kamatos kamatban rejlő erőt ismerni és nem kihasználni anyagi függetlenségünk elérésére!!!
Ha te is így gondolod regisztrálj, és gazdagodj az év minden napján!!!